Sterge totÎnchide
Coșul tău este gol
Cadou: o cutie Passion la orice comandă Vezi produsul
Clientii au mai cumparat
Total
0,00 lei
Transport
18 lei

Ghiduri & Sfaturi

Lubrifiantul hibrid apă-silicon Fisting Gel Relax: se poate folosi cu prezervativ și cu jucării din silicon?

Lubrifiantul hibrid apă-silicon Fisting Gel Relax: se poate folosi cu prezervativ și cu jucării din silicon?

Pe scurt: Fisting Gel Relax (200 ml, 64,90 lei) este un gel hibrid pe bază de apă cu adaos de silicon, compatibil cu prezervativele din latex, dar nerecomandat pe jucării din silicon, pe care le poate deteriora în timp. Îl folosești fără probleme cu accesorii din sticlă, metal sau plastic ABS; pentru silicon alegi un lubrifiant strict pe bază de apă.

Ce înseamnă „hibrid" la un lubrifiant și de ce schimbă regulile?

Lubrifiantul Fisting Gel Relax are baza în apă, la care se adaugă silicon. Descrierea produsului îl prezintă ca gel gros și mătăsos, fără parfumuri, uleiuri sau grăsimi, nelipicios și ușor de spălat.

Siliconul face alunecarea mai persistentă decât la un gel obișnuit pe bază de apă. Tot el schimbă însă regulile de compatibilitate cu accesoriile, iar aici apar cele mai multe confuzii.

Se poate folosi Fisting Gel Relax cu prezervative din latex?

Da. Formula nu conține uleiuri sau grăsimi, adică tocmai substanțele care slăbesc latexul, iar produsul este indicat ca fiind compatibil cu latexul. Poți aplica gelul și pe prezervativ, și pe zona intimă, în cantitate generoasă.

Nu îl amesteca și nu îl înlocui cu:

  • ulei de masaj sau ulei de cocos;
  • vaselină;
  • creme de mâini sau loțiuni pe bază de ulei.

Toate pot slăbi rapid latexul și cresc riscul ca prezervativul să se rupă. În sexul anal, unde frecarea este mai mare, contează un prezervativ intact și o lubrifiere abundentă.

Ce jucării rezistă la un lubrifiant cu silicon?

Depinde de materialul jucăriei. Siliconul din lubrifiant poate reacționa cu siliconul jucăriei: suprafața devine lipicioasă, mată sau se înmoaie treptat. Tabelul rezumă regula practică:

Material Cu Fisting Gel Relax De reținut
Prezervativ din latex Da Fără uleiuri adăugate
Sticlă Da Suprafață netedă, se spală ușor
Metal (oțel inoxidabil) Da Fără pori, nu absoarbe gelul
Plastic ABS rigid Da Nu conține pori
Silicon Nerecomandat Poate deteriora suprafața; alege gel pe bază de apă
TPE, jelly, cyberskin Cu test prealabil Materiale poroase: verifică pe o zonă ascunsă sau folosește gel pe bază de apă

Pagina produsului indică compatibilitate cu materialele obișnuite ale jucăriilor. Cu siliconul rămâi totuși prudent, iar ambalajul și producătorul au ultimul cuvânt.

Ce lubrifiant alegi dacă ai jucării din silicon?

Alege un gel strict pe bază de apă, fără silicon în compoziție. Două variante din catalogul ErosVita, ambele cu efect anal:

Dacă folosești un dop anal din silicon, aceasta este combinația sigură. Verifică oricum: pune o picătură de gel pe o zonă ascunsă a jucăriei, lasă 30 de minute și vezi dacă suprafața rămâne netedă.

Alte variante găsești în colecția de lubrifianți, iar accesoriile pentru doi în colecția pentru cupluri.

Cum îl aplici și cum îl păstrezi?

  • Testează întâi o cantitate mică pe antebraț; dacă apare iritație, oprește utilizarea.
  • Aplică o cantitate generoasă pe zona intimă și pe prezervativ sau accesoriu, apoi reaplică oricând alunecarea scade.
  • Nu îl folosi pe piele iritată sau lezată și evită contactul cu ochii.
  • Curăță cu apă caldă și săpun blând, inclusiv jucăriile după fiecare utilizare.
  • Păstrează flaconul închis, într-un loc răcoros, uscat, ferit de lumină, departe de copii.

Durerea persistentă sau iritațiile repetate cer consultul unui medic.

Întrebări frecvente

Pot folosi Fisting Gel Relax cu un vibrator sau un dop anal din silicon?

Nu este recomandat. Siliconul din lubrifiant poate lipi și deteriora suprafața jucăriilor din silicon, iar o jucărie cu suprafața alterată nu se mai curăță corect. Pentru jucării din silicon alege un lubrifiant strict pe bază de apă.

Fisting Gel Relax este potrivit și pentru sex vaginal?

Descrierea produsului vorbește despre zone intime, dar formula groasă este gândită pentru penetrare anală profundă. Pentru uz vaginal frecvent sau piele sensibilă, un gel neutru pe bază de apă este mai simplu de tolerat; dacă apar iritații repetate, consultă medicul ginecolog.

Cât costă Fisting Gel Relax raportat la alți lubrifianți anali?

Fisting Gel Relax costă 64,90 lei pentru 200 ml, adică aproximativ 0,32 lei/ml. Fist It Anal Relaxer (300 ml, 64,90 lei) ajunge la 0,22 lei/ml, iar AQUAglide Anal Premium Gel (100 ml, 54,99 lei) la 0,55 lei/ml.

Se curăță ușor de pe cearșafuri și de pe piele?

Descrierea produsului îl prezintă ca nelipicios, fără uleiuri, ușor de spălat cu apă și săpun. Pe piele îl îndepărtezi cu apă caldă și săpun blând; textilele se spală obișnuit, la temperatura indicată pe etichetă.

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența pe site. Citește mai multe în Politica de Cookie-uri.